Bob©i plavaj¡c¡ a hryzaj¡c¡

V¨echny sn¡mky na t‚to str nce jsou ze 16. listopadu.

foto foto

Doba tˆsnˆ p©ed za‡ tkem zimy je nejlep¨¡ obdob¡ na pozorov n¡ bobr–. Kdy‘ c¡t¡, ‘e jim za chv¡li v¨echno zamrzne, sna‘¡ se na posledn¡ chv¡li nadˆlat co nejv¡ce z sob a zapomenou na svou plachost. Pokud je neobtˆ‘ujete, ‡asto v m dovol¡ je pozorovat z bezprost©edn¡ bl¡zkosti. Tak jsem kdysi p©i bruslen¡ na ©¡‡ce Fish Creek na ji‘n¡m okraji Calgary v Albertˆ asi ze dvou metr– pozoroval bobra, kter‚mu u‘ z–stala jako vchod do podzem¡ jen mal  d¡ra v b©ehu, je‘ se st le zmen¨ovala jak vrstva ledu nar–stala d¡ky neust l‚mu nat‚k n¡ vody na povrch v nˆkter˜ch m¡stech pod‚l b©ehu. Ten bobr uhryz val mal‚ stromky na druh‚ stranˆ ©¡‡ky a hned je tahal cel‚ po ledˆ do sv‚ d¡ry. Kdy‘ se s nimi "rozj¡‘dˆl", kr snˆ mu na ledˆ prokluzovaly nohy. Dal¨¡ probl‚m byl, jak prot hnout cel˜ stromek tou d¡rou. Jen kdy‘ to ne¨lo, p©ehryzal ho na men¨¡ ‡ sti. Tak tam bez p©est n¡ kmital snad cel˜ den. Dal¨¡ den u‘ byla jeho d¡ra zakryt  ledem.

Bob©i od pinawsk‚ho mostu byli letos celou dobu dost pla¨¡ a opatrn¡. Je mo‘n‚, ‘e to bylo kv–li nezvykle dlouh‚mu a tepl‚mu podzimu, kdy mohli k cet stromy v pohodˆ po del¨¡ dobu ne‘ obvykle a nebylo zapot©eb¡ na posledn¡ chv¡li spˆchat. Ze za‡ tku mizeli ve vodˆ ‡asto je¨tˆ ne‘ jsem si jich v¨iml, to pozn te podle typick‚ siln‚ r ny, kter  zn¡ skoro jako v˜st©el z pu¨ky - kdy‘ se chtˆj¡ pono©it rychle, udˆlaj¡ to pomoc¡ mohutn‚ho pl cnut¡ sv‚ho placat‚ho ocasu, kter‚ je v okam‘iku p©em¡st¡ pod vodou o nˆkolik metr–. Nejsp¡¨ m  ta r na i zastra¨it potenci ln¡ho £to‡n¡ka, proto‘e se tak‚ um¡ pono©it naprosto nesly¨nˆ. Z le‘¡ asi na jejich ch p n¡ m¡ry nebezpe‡¡, jakou formu £niku zvol¡.

P©i plav n¡ pod vodou se bob©i ob‡as mus¡ nad˜chnout. Um¡ to dˆlat tak perfektnˆ, ‘e p©i tom skoro neporu¨¡ hladinu. Kdy‘ je hladina i jen nepatrnˆ zvlnˆn , v–bec si nev¨imnete, ‘e pod n¡ plave bobr. Jen jednou, kdy‘ byla hladina perfektnˆ rovn  jako zrcadlo jsem si v¨iml, ‘e po bob©¡m pono©en¡ se ka‘d˜ch asi 5 a‘ 10 metr– objev¡ na hladinˆ dvˆ nepatrn‚ te‡ky v m¡stˆ, kde se bob©¡ nos dotkl zespodu hladiny a nas val vzduch nosn¡mi d¡rkami. Poru¨il p©i tom hladinu tak m lo, ‘e se kolem m¡sta jeho nadechnut¡ roz¨¡©ily vlnky jen do vzd lenosti nˆkolika centimetr– a pak se hladina zase rychle vyrovnala. Bylo t©eba d vat moc pozor, aby si ‡lovˆk v¨iml dal¨¡ho m¡sta nadechnut¡ v p©edpokl dan‚m smˆru pohybu bobra.

Pozdˆji si na moje potulov n¡ se po jejich kr lovstv¡ zvykli natolik, ‘e nemizeli pod vodou, pokud jsem se nesna‘il p©ibl¡‘it v¡ce ne‘ na nˆjak˜ch 20 a‘ 30 metr–. Tak mˆ jeden z nich alespo¤ nechal udˆlat fotografie naho©e, na nich‘ plave kolem b©ehu bl¡zko bodu ‡. 3.

foto Na b©eh se ale v m‚ p©¡tomnosti neodv ‘ili (byli tam mysl¡m v tu dobu asi dva). Jeden z nich chtˆl alespo¤ vyu‘¡t ‡as ohryz v n¡m nˆjak˜ch vˆtvi‡ek p©ikr‡en˜ za kamenn˜m v˜‡nˆlkem dna v ©ece v bezpe‡n‚ vzd lenosti asi 15 m od b©ehu, od kter‚ho j  jsem tak‚ byl po© d je¨tˆ vzd len asi 10 m.
Kdy‘ jsem se sna‘il p©ibl¡‘it trochu v¡ce ke b©ehu, bobrovi se to nel¡bilo, nechal hryz n¡ a tentokr t nesly¨nˆ se pono©il pod hladinu a zmizel. Na vedlej¨¡m sn¡mku se mi ho je¨tˆ poda©ilo zachytit pr vˆ ne‘ vklouznul pod hladinu. foto

Tak jsem bobra s kamenem z p©edchoz¡ch dvou sn¡mk– alespo¤ na po‡¡ta‡i zvˆt¨il. Nalevo dole jsou teƒ dob©e vidˆt i vˆtvi‡ky, kter‚ okusoval. Napravo ladn  k©ivka jeho tˆla, p©ipraven‚ho s nejmen¨¡m odporem vklouznout pod hladinu.
foto foto

Kolik bobr– tam dohromady ‘ije, nev¡m. V jednom bob©¡m hradˆ m–‘e ‘¡t cel  rozvˆtven  rodina - p r, kter˜ hrad zalo‘il s nˆkter˜mi dospˆl˜mi dˆtmi i r–zn˜mi teti‡kami a str˜‡ky (‡ st ml de‘e ale ka‘doro‡nˆ odch z¡ zakl dat nov‚ hrady). Nejv¡ce jsem tam pohromadˆ p©istihl ‡ty©i dospˆl‚ bobry. To bylo asi v 11 hodin v noci. V¨ichni se p©i m‚m p©¡jezdu z©ejmˆ radˆji p©em¡stili od k cen¡ strom– do ©eky, t©i z nich z–stali alespo¤ sedˆt u b©ehu p r metr– pod m˜ma nohama, kde pokra‡ovali v ohryz v n¡ vˆtv¡ a ten ‡tvrt˜ radˆji krou‘il kolem ve vodˆ. Byla mˆs¡‡n  noc, p©esto jsem je ale vidˆl jen jako tmav‚ st¡ny a na fotografov n¡ v noci nejsem zat¡m za©¡zen. Vˆtve a kmeny strom– hry‘ou s velkou vervou a rychlost¡. Vyd vaj¡ p©i tom zvuk st l‚ frekvence, kter˜ m–‘e p©ipom¡nat pomalej¨¡ motorovou pilu a obzvl ¨tˆ v noci je sly¨et alespo¤ na des¡tky metr–.


<<   >>