Co v s tady ‡ek : Prvn¡ ‡ty©i str nky po tomto £vodu jsou vˆnov ny zaj¡mav˜m skupin m balvan– z okol¡ mostu, jejich srovn n¡ se slavnou kamenovou zahradou v Japonsku a i jejich interakci se svˆtlem a vlnami. Pak n sleduje pˆt str nek o bobrech ‘ij¡c¡ch v okol¡ mostu, hlavnˆ o tom, jak si p©ipravuj¡ z soby na zimu. Pak je je¨tˆ jedna str nka vˆnovan bobr–m, tentokr t tˆm, kte©¡ ‘ij¡ na potoc¡ch. Dal¨¡ str nka je o ondatr ch z okol¡ mostu. Pak n sleduje jedna str nka z velice hezk˜mi zimn¡mi z bˆry. Posledn¡ dvˆ str nky jsou celkem kr tk‚ - jedna je o hus ch, kter‚ nespˆchaly na jih a ta £plnˆ posledn¡ o nejbli‘¨¡ p©ehradˆ. Na tˆchto 15 str nk ch je celkem 74 r–zn˜ch m˜ch fotografi¡ (kter‚ mohou b˜t pou‘ity jinde jen s po dohodˆ se mnou) a na str nce vˆnovan‚ chr mu Ryoan je¨tˆ t©i z jin˜ch zdroj–. Jejich nata‘en¡ by ale mˆlo b˜t dost rychl‚.
V samostatn‚m oknˆ se mˆla objevit sch‚matick mapa m¡sta, o kter‚m tady bude ©e‡ (pokud se tak nestalo, zapnˆte si JavaScript nebo zkuste kliknout na Uka‘ mapu v nab¡dce napravo; kdy‘ nic z toho nepom–‘e kliknˆte tady). Jednotliv‚ detaily se mi asi nepoda©ilo nakreslit ve spr vn‚m mˆ©¡tku. Nap©. to modr‚ uprost©ed je ©eka Winnipeg, kter je u pinawsk‚ho mostu asi 320 m ¨irok , zat¡mco vzd lenost mezi bodem 1 a 3 je jen asi 250 m.
Na fotografii naho©e je pohled na most od bodu ‡. 3 na mapˆ. Most p©ev d¡ p©es ©eku jedinou p©¡stupovou silnici do Pinawy, kter tam kon‡¡ (fotografie prvn¡ho auta, kter‚ p©ejelo tento most najdete na str nce vˆnovan‚ historii Pinawy).
Proud ©eky je v tˆchto m¡stech dost siln˜, p©esto‘e mnoho fotografi¡, kter‚ tu (u)vid¡te, bud¡ dojem skoro nehybn‚ hladiny. Tok ©eky smˆ©uje na sever, kde se po p©ekon n¡ vzd lenosti asi 70 km, na n¡‘ je zpomalen t©emi p©ehradami s hydroelektr rnami, vl‚v do obrovsk‚ho jezera Winnipeg, jeho‘ pob©e‘¡ m¡sty p©ipom¡n Baltick‚ mo©e. T©i dal¨¡ p©ehrady jsou na horn¡m toku ©eky. Budova hydroelekr rny ty‡¡c¡ se na prvn¡ z nich u Seven Sisters Falls asi dva a‘ ‡ty©i kilometry na jih od pinawsk‚ho mostu, je z mostu dob©e vidˆt:
Na v˜chodn¡m (prav‚m) b©ehu ©eky za‡¡naj¡ hust‚ nekone‡n‚ lesy (zelen barva) Kanadsk‚ho ¨t¡tu, kter‚ se odsud t hnou tis¡ce kilometr– severn¡m Ont riem a Quebekem a‘ nˆkam k pob©e‘¡ Atlantiku. Je v nich hodnˆ jezer a ©ek a divok‚ zvˆ©e a jen ob‡as nˆjak izolovan osada. Kanadsk˜ ¨t¡t je obrovsk nˆkolik kilometr– tlust ‘ulov deska, kter m¡sty v tˆch les¡ch, jezerech a ©ek ch vy‡n¡v a‘ na povrch v podobˆ nar–‘ovˆl˜ch vˆt¨inou kr snˆ hladk˜ch skal, balvan– a ostr–vk–. Na m‚ mapˆ jsou takov‚ ‘ulov‚ £tvary vyskytuj¡c¡ se v ©ece v okol¡ mostu sch‚maticky vyzna‡eny ¨edor–‘ovou barvou.
Na z padn¡m b©ehu je kolem pinawsk‚ho mostu jen celkem £zk˜ p s strom–, v nich‘ se skr˜v ©ada rodinn˜ch dom– a farem s pˆkn˜m v˜hledem na ©eku. D l na z pad jsou je¨tˆ v p smu nˆkolika des¡tek kilometr– nesouvisl‚ zbytky les–, mezi nimi‘ u‘ za‡¡n ¨ir pr‚rie, dnes ji‘ t‚mˆ© £plnˆ zemˆdˆlsky vyu‘¡van , kter se t hne asi 1300 km p©es Manitobu, Saskatchewan a Albertu a‘ k podh–©¡ Skalist˜ch hor. Sto kilometr– odsud na z pad u‘ uprost©ed pr‚rie tak‚ le‘¡ mˆsto Winnipeg, na jin‚ velk‚ ©ece Red River (€erven ©eka), kter tak‚ te‡e na sever do jezera Winnipeg.
Dost mo‘n , ‘e vˆt¨ina lid¡ p©ej¡‘dˆj¡c¡ch po tomhle mostˆ si v ka‘dodenn¡m shonu ani neuvˆdom¡, jak‚ je to vlastnˆ hezk‚ m¡sto. V cel‚m obrovsk‚m prostoru Kanadsk‚ho ¨t¡tu se jistˆ najde hodnˆ m¡st daleko od civilizace, kter jsou je¨tˆ hez‡¡, p©¡roda je tam t‚mˆ© nedot‡en a ‘ula r–‘ovˆj¨¡. Pinawsk˜ most se v¨ak nach z¡ jen nˆkolik kilometr– od m‚ho pracovi¨tˆ a tak tam mohu ka‘dodennˆ sledovat co je nov‚ho a p©itom vykon vat relativnˆ vysoce technickou pr ci. Kdy‘ jsem sem p©ed ji‘ t‚mˆ© ¨esti lety p©i¨el za prac¡ zh˜‡k n kr sou Skalist˜ch hor, v jejich‘ relativn¡ bl¡zkosti jsem str vil p©edchoz¡ l‚ta m‚ho pobytu v Kanadˆ, v¨echno se mi tu nejprve zd lo placat‚, jednotv rn‚ a nezaj¡mav‚. Postupnˆ jsem si ale uvˆdomil, ‘e kr su je mo‘no naj¡t v¨ude, kdy‘ si s t¡m d ‡lovˆk trochu pr ce. A tro¨ka kr sy pom–‘e p©e‘¡t snad v¨echno.
V l‚tˆ, kdy‘ se mi nechtˆlo vracet se ka‘d˜ den do Winnipegu, jsem mnohokr t t bo©il v bodˆ ‡. 4, kde je dost vysoko nad ©ekou mal‚ silni‡n¡ odpo‡¡vadlo (Pinawa Bridge Wayside) se z chody, rampou pro ryb ©e na spou¨tˆn¡ ‡lun– (‡. 5) a jedn¡m ‘elezn˜m ohni¨tˆm dole u ©eky (u ‡. 3). O prostor odpo‡¡vadla se v l‚tˆ star person l Manitobsk˜ch provin‡n¡ch park–, tak‘e je tam vˆt¨inou posekan˜ tr vn¡k, zat¡mco na severn¡ stranˆ mostu je typick˜ kanadsk˜ dosti neproniknuteln˜ les (‡. 2), ve kter‚m hospoda©¡ bob©i, k ‡emu‘ se dostaneme o nˆkolik str nek d l. V noci je tam mo‘no ‡asto pozorovat na nebi £chvatn‚ divadlo pol rn¡ z ©e a po‡¡tat padaj¡c¡ hvˆzdy (zd se mi, ‘e pad alespo¤ jedna za hodinu snad ka‘dou noc).
R na jsou tam kr sn , ©eka je ‡asto zahalen oparem prosvˆtlen˜m sluncem,
ve kter‚m se p©¡jemnˆ plave mezi tˆmi ‘ulov˜mi ostr–vky a balvany a
z pas¡ se siln˜m proudem, chce-li se ‡lovˆk dostat a‘ na druhou stranu. U‘
jsem tam dohromady naplaval nˆkolik des¡tek kilometr–. Nesm¡ se p©i tom dˆlat moc prudk‚
pohyby, proto‘e schovan‚ nˆkdy tˆsnˆ pod hladinou jsou tam dal¨¡ balvany a cel‚ ostr–vky,
o kter‚ si ‡lovˆk m–‘e rozb¡t kolena, co‘ se mi u‘ nˆkolikr t stalo.
Na obou b©ez¡ch je r no ob‡as mo‘no naj¡t mimo jin‚ i ‡erstv‚ medvˆd¡
stopy, i kdy‘ medvˆda jsem tam p©¡mo zat¡m nepotkal.
Toto je jeden z m˜ch star¨¡ch sn¡mk– ze 7. ©¡jna 1996. Jsou na nˆm podzimnˆ zbarven‚ stromy na jih od mostu. Jedn se o pohled z v˜chodn¡ho konce mostu na z padn¡ b©eh ©eky. |
![]() |
Po tomto £vodu se m–‘eme vydat na proch zku po okol¡ mostu.
›ipky na konci str nek v s provedou v¨emi str nkami popo©adˆ.
Nebo m–‘ete pou‘¡t menu napravo, chcete-li se rychle dostat nebo vr tit na nˆjakou str nku.
Douf m, ‘e se v m to bude l¡bit!