(Vysvětlivky mnou dodané jsou takto světlemodré. Zbytek je tak jak byl v anglickém originálu.)

Září 1997

Paralely mezi Kanadou a Evropou?

Kanada se v mnohém podobá Evropě. Každá provincie se podobá jedné z hlavních evropských zemí. Jen se nad tím zkuste na chvilku zamyslet:

Britská Kolumbie - Itálie

Malebné hory, nadherné lyžování, neuvěřitelné dopravní problémy a každý týden nějaký větší politický skandál. V obou si zvolili velikášské vůdce, kteří se rozhodli ze zcela absurdních důvodů vést válku s mnohem mocnějšími zeměmi než je jejich vlastní (srovnej: Benito Mussolini a Glenn Clark (současný premiér Britské Kolumbie - vede “lososí” válku proti Aljašce, Washingtonu a Oregonu)), kteří ale potřebují někoho, kdo má skutečnou moc, aby jim v tom pomáhal (srovnej: nacistické Německo a Ottawa (kanadská federální vláda)).

Alberta - Německo

Mají stejné zásady: "buď soběstačný, tvrdě pracuj, dodržuj pravidla. nebo ... !!!!". Žijí v nich lidé, kteří nemají čas na nějaké nesmysly a pochopení pro ty, kdo neustále naříkají a na něco si stěžují (viz Quebek - Francie). Experimentování s demokracií vedlo v obou těchto místech ke zvolení fašistů (srovnej: Hitler a Manning). Mají tam největší povolenou rychlost na svém kontinentě (v Albertě je povolená na dálnicích pro Kanadu šíleně vysoká rychlost 110 km/hod; ovšem v sousední americké Montáně zrušili asi někdy v r. 1996 maximální rychlost úplně).

Saskatchewan - Ukrajina

Do nedohledna šíleně placatá země pokrytá pšenicí. Ve třicátých letech byl Sakatchewan zdevastován suchem a Ukrajina zase ruskými okupanty. Jsou sice všemi milované, ale považované za neuvěřitelně nudné.

Manitoba - Portugalsko

Vždycky zapomenete, že něco takového vůbec existuje, dokud je někdo nepřipomene, ale byla to opravdu důležitá centra obchodu - kdysi dávno.

Ontario - Anglie

Rafinované, civilizované, nervózní. Bývalí nesporní páni země, nyní jsou to jen místa, kde bary zavírají příliš brzo. Produkují nejhorší víno z celého kontinentu. Oscilují mezi vládou praštěných nezodpovědných socialistů a konservativců s železnými pěstmi (srovnej: Thatcherová - Blair a Rae - Harris).

Quebek - Francie

Uvolněný přístup k životu a jeho radostem, ale naříkají na všechno ostatní. Nejsou tam spokojeni s jakýmikoliv zákony, pravidly a nařízeními, kterým je schopno porozumět více než deset lidí nebo na jejichž dodržování stačí dohlížet méně než tisíc lidí. Obviňují se nevzájem, že se v té druhé zemi nemluví správnou francouzštinou. V obou zemích existuje jazyková policie. Jsou domovem mezinárodně uznávané, když už ne milované, kuchyně (srovnej coq au vin a escargots s poutine a Pogos (kohout na víně a hlemýždi se smaženými bramborovými hranolky po kvebecku a Pogos(???) ). Nemají rádi nikoho jiného a nikdo nemá rád je.

Nový Brunšvik - Švýcarsko

Dojjazyčné mírumilovné země, geograficky přesně uprostřed všeho, přesto tiché a nevtíravé. Dobré telefónní systémy. Na povrchu hrají roli mírotvůrců a diplomatů, zatímco potají rozvíjejí svoje nekalé plány na ovládnutí světa.

Nové Skotsko - Skotsko

Hrdí, chudí, mají rádi svoje zvířata. Mají tak silný přízvuk, že jen tak tak je možno je označit za anglicky mluvící individua. Ze všeho viní Ontário/Anglii.

Ostrov prince Edwarda - Monako

Malinkaté a zastrčené země. Nikdo si není zcela jist, kde je hledat na mapě. Jsou cílem turistických davů, nikdo ale přesně neví jestli tam někdo vůbec něco dělá. Jsou to domovy slavných princezen (srovnej: princezna Grace s Anne z Green Gables (hrdinka oblíbené knihy)).

Newfoundland - Belgie

Mají tam směšný přízvuk a jsou terčem téměř všech národních vtipů. Každý je má rád, ale stejně jsou každému pro smích.