Houby - Wild mushrooms - Pilze - Fungi - Гриби

Perhaps of greatest interest to Czechs, Germans, Italians, Russians, ..., but some English text can be found below, too!

Toto je malá část křemeňáků, které jsem 22. září 1996 nasbíral v malém lesíku (asi tak 100 krát 100 m) uprostřed Pinawy pár kroků od domu, ve kterém jsem tam bydlel. To co jsem za ten den nasbíral (plus něco málo co jsem ještě našel další týden) se zdá být po usušení postačující zásobou na celý rok. Houbařská sezóna tady letos trvala jen necelé dva týdny (byla dlouhá zima, následovalo suché léto, a pak brzo po tom když začaly houby koncem září konečně růst, zase přišla 1. října nová zima v podobě první sněhové vánice). V předchozích dvou letech rostly houby mnohem déle. (Výhodou letošní krátké sezóny alespoň bylo, že většina hub nestačila zčervavět. Vloni jsem našel pár set kilometrů dál na sever uprostřed Manitoby u Little Limestone Lake místa, kde byly jedlé houby kam oko dohlédlo jedna vedle druhé, ale jen asi tak jedna ze sta byla nečervavá.) Přesto všechno je mnoho míst po celé Kanadě rájem houbařů, pokud se tam nějací vůbec vyskytnou. Většina Kanaďanů totiž houby (a ani nic jiného) v lese nesbírá, vyjímku tvoří lidé přišlí z Čech, Německa, Itálie, Ruska, Číny, Skotska a možná i z dalších zemí. Těch "vyjímek" je dohromady ale tak málo, že potkat v lese jiné houbaře se málokdy podaří.

orange boletes I picked

This is a small fraction of wild mushrooms (orange boletes) that I picked up on Sept. 22, 1996 from a small grove in the middle of Pinawa just a few steps from the house I lived in. After slicing and drying them in the sun, I will have a supply of dried mushrooms for the whole year. Many places in Canada are a paradise for mushroom pickers. Just beware that many mushrooms are poisonous and even deadly! Pick only what you know for sure to be edible!

home ZzK