Kostel sv. Michala první ukrajinský pravoslavný kostel v Kanadě (budova na levo) vysvěcený 14. října 1899. Postavili si ho přistěhovalci ze severní Bukoviny, kteří přišli do Manitoby v r. 1896. Budova na pravé straně je později přistavěná zvonice. V pozadí je hřitov používaný až do 50-tých let. Až do r. 1922 patřila tato farnost do pravomoci ruské pravoslavné misie v Kanadě, v tom roce se připojila k nově zřízené kanadské řecké ortodoxní církvi. Tento kostel se hřitovem se nachází v jižní Manitobě asi 10 km od hranic s Minnesotou, mezi vesnicemi Tolstoi a Gardenton. Dnes v jeho okolí široko daleko nikdo nebydlí. Nachází se v oblasti, kde skupina nadšenců vykupuje půdu od farmařů s cílem obnovit alespoň malý kousek původní prérie.
Kříž uprostřed je z roku 1910. Celý areál má status historické
památky. Většina náhrobků byla nedávno opravena.
Na křížích na náhrobcích jsou jen velice stručné nápisy: jméno
a datum úmrtí. Zajímavé je, že pro rok se přitom používá buď
ruské "god" (spíše u starších hrobů) nebo ukrajinské "rok".
A toto je novějši pravoslavný ukrajinský kostel sv. Petra a Pavla postavený v r. 1944 na okraji vesnice Sundown asi 25 km dále na východ od starého kostela sv. Michala.
Všechny tyto obrázky byly pořízeny 10. srpna 1997.
Na těchto dvou obrázcích je ukrajinská pravoslavná
katedrála sv. Trojice postavená v letech 1951-1962 na Main Street ve Winnipegu v severní
polovině města, která byla tradičně místem, kde se soustřeďovali
přistěhovalci z východní Evropy.
Nedaleko něj je možno najít velký ukrajinský domov důchodců (vlevo) a o pár bloků dál na jih na Main Street se nachází další malinká pravoslavná katedrála sv. Ivana Suchovského (napravo).
Tyto čtyři obrázky jsou ze 14. září 1997.
Podobné kostelíky je možno najít po celé Manitobě, v níž asi polovina obyvatel (půl miliónu) má ukrajinské předky. Většinou se ale už jedná o čtvrtou generaci, v níž mluví plynule ukrajinsky už jen několik málo lidí. Mnoho z těch ostatních ještě umí říci alespoň několik ukrajinských slov.