Ondatry a jejich stopy

Konce mostu spočívají na násypech z různě velkých kusů nalámané žuly, mezi kterými je mnoho dutin, v nichž si zřejmě snadno budují doupata ondatry, kterým jinde (hlavně v bažinách) nezbývá nic jiného, než si také stavět hrady jako bobři. Ondatří hrady jsou ale menší a nejsou z větví, ale z mechu a stonků různých rostlin. Ondatry od pinawského mostu nic takového dělat nemusí. Jednou se mi zdálo, že jeden z kamenů u hladiny vody u východního konce mostu je o něco tmavší než ostatní a měl jsem pocit, že mě pozoruje. Když jsem se přiblížil, "kámen" zmizel v díře mezi kameny ve břehu. Byla to ondatra.

Když se sem letos koncem října na pár dní vrátily letní teploty, seděl jsem dost dlouho na sluníčku kousek na jih od bodu č. 4 těsně u kraje řeky. Najednou jsem zaslechl o kus dál jakési šplouchání. Byla to ondatra, která plavala kolem břehu a přitom se každou chvíli zastavovala a jako zvědavá tetka nahlížela do každého zářezu v linii břehu. Protože jsem tam seděl nehnutě jak socha, vůbec si mě nevšimla, ani když mě míjela. Její plavání mi přišlo k smíchu - jakoby cupitala po hladině vody.

Plavajici ondatra Tahle ondatra mě zaregistrovala dřív, než já ji, když jsem se blížil ke kraji náspu pod západním koncem mostu. Zřejmě mě považovala za nebezpečí, protože začala plavat jako o závod ke své díře ve břehu. Sotva jsem ji stačil vyfotit a pak už jsem jen zahlédl konec jejího ocasu mizícího mezi kameny v břehu.
7. prosince 1998

Další dvě fotografie jsou také ze 7. prosince, kdy se zde konal druhý, také ještě neúspěšný, pokus o začátek zimy. Ukazují čerstvé ondatří stopy ve sněhovém poprašku zamrzlých stojatých zákoutí řeky kolem východního předmostí. Ta dole je z jižní strany mostu a ta napravo ze severní. Bylo to chvíli před tím než se celá řeka ocitla ve stínu, když ještě dost brzo odpoledne začalo slunce mizet za vysokými stromy na vysokém západním břehu. (Než doopravdy začala zima 17. prosince, tenhle led stačil až na úzký proužek kolem břehu ještě roztát. Ledovou plochu z pravé fotografie je možno rezeznat i napravo na třetím obrázku o dvě stránky dopředu ("Bobří stezky a hrad").) Ondatri stopy
Ondatri stopy


<<   >>